Co kryje się pod pojęciem maty rehabilitacyjne?

Jak sama nazwa wskazuje tego typu mata służy przede wszystkim do rehabilitacji i korekcji ciała. Maty stosuje się również podczas różnych ćwiczeń takich jak stretching, joga czy pilates, są więc wyposażeniem każdej siłowni, klubu fitness i gabinetów fizjoterapeutycznych. Można również ćwiczyć w domu. Zadaniem takiej maty jest nic innego jak utrzymanie ciała w danej pozycji. Aby odpowiednio dobrać matę, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej warstwę, która musi uchronić nasze ciało przed kontaktem z podłożem. Jeśli zdecydujemy się na kupno takiej maty zwróćmy przede wszystkim uwagę na jej jakość.

Maty rehabilitacyjne dla dzieci

Jak widać zakres zastosowania maty rehabilitacyjne mają dość szeroki. Przeznaczone są nie tylko dla dorosłych, ale także i dla dzieci. W przypadku najmłodszej części widowni maty mają za zadanie służyć jako zabawki sensoryczne, które zadbają o prawidłowy rozwój dziecka. Takie maty uczą od maleńkości mobilności. Pozwalają odpowiednio kształtować zmysły oraz zniwelują stres u naszych pociech. Można je stosować począwszy od dnia narodzin. Tak więc idealne zarówno dla niemowląt, jak i dla starszych dzieci. Wiadomo, że dzieci są ciekawe świata już od najmłodszych lat. Taka mata nie dość, że może pełnić funkcję rehabilitacyjną i zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, ale także pozwala na naukę przez zabawę. Idealną matą dla dziecka będzie mata sensoryczna, która pozwoli wyeliminować schorzenie płaskostopia lub wadę postawy pełniąc przy tym funkcję korekcyjną. Zapewni to także dziecku stymulację stref reflektorycznych. Przy wyborze maty dla dziecka należy wybrać taką, która nie spowoduje alergii. Idealnie dobrana mata dla dziecka, zniweluje także stres u rodzica.

Idealne maty rehabilitacyjne

Przede wszystkim maty rehabilitacyjne powinny być dość miękkie i wygodne. Jest to bardzo istotne, ponieważ podczas ćwiczeń i zabiegów rehabilitacyjnych maty tego typu mają za zadanie stłumić drgania płynące z zewnątrz, dając jednocześnie pacjentowi poczucie ulgi i stabilności. Ważna jest również grubość maty. Maty nie powinny wchłaniać potu i wilgoci. Należy je również odpowiednio czyścić przy użyciu lekkich detergentów i letniej wody.