Czym charakteryzuje się dalekowzroczność?
Dalekowzroczność inaczej zwana hyperopią lub nadwzrocznością. Jest to nic innego jak wada wzroku. Osoby cierpiące na tego typu przypadłość najczęściej mają problem z widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko. Z kolei przedmioty ulokowane dalej widzą znacznie lepiej. Dzieje się tak, ponieważ światło jest nieprawidłowo załamywane w oku.
Przyczyny i korekcja nadwzroczności
Przy pogarszającym się wzroku pojawiają się także inne dolegliwości towarzyszące. Najczęściej są to bóle głowy oraz bóle w okolicy oka. Bólom tym często towarzyszy także łzawienie. Oczy są zmęczone np. podczas długiego przesiadywania przed komputerem. Niekorzystnie wpływa także czytanie książki przy złym świetle. Dlatego światło w pomieszczeniu jest bardzo ważne. Jak zatem można zniwelować i wyleczyć wadę wzroku? Najbardziej popularne są w tym przypadku okulary lub soczewki kontaktowe. Dalekowzroczność można także zniwelować dzięki operacji chirurgicznej. Operacja jest możliwa dopiero po 21 roku życia. Jest to choroba uznawana za dziedziczną. Tak więc jeśli osoba dorosła cierpi na tego typu wadę, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wada ta ujawni się w kolejnym pokoleniu u dzieci. Za główną przyczynę nadwzroczności uznaje się nic innego jak źle wpadające światło, które nie skupia się jak należy w obrębie siatkówki.
Problem dalekowzroczności u dzieci
Dalekowzroczność jest dość często spotykaną wadą u najmłodszych. Wszystko związane jest z rozwojem fizjologicznym oka oraz gałki ocznej i układu optycznego. Gdy zauważymy wadę u dzieci, należy niezwłocznie udać się na konsultację do okulisty. Problem ten może się nasilać w późniejszej fazie i doprowadzić do poważnej wady wzroku. Z kolei u osób dorosłych hyperopia może ujawnić się jako choroba spowodowana inną przypadłością, jak chociażby cukrzycą. Można lekko wyeliminować taką wadę w przypadku dzieci. Powinniśmy zdecydowanie ograniczyć gry komputerowe, czy też korzystanie z laptopa, lub tableta, a także mniej czasu poświęcić na oglądanie telewizji, a więcej czasu poświęcić na spacery.