Fotografia koncepcyjna
Naturą fotografii jest wierne oddawanie rzeczywistości, notowanie chwil, zapisywanie wyjątkowych wydarzeń, pokazywanie sytuacji, rzeczy, produktów, przyrody takimi, jakimi są w rzeczywistości. Fotografia koncepcyjna trochę zaprzecza idei samej fotografii. Ona oddaje rzeczywistość, ale jest to rzeczywistość podporządkowana konkretnej idei czy koncepcji poprzez umieszczenie na przykład rzeczywistego przedmiotu w abstrakcyjnym otoczeniu.
Na czym polega fotografia koncepcyjna?
Fotografia koncepcyjna jest określana jako pewien rodzaj fotografii. Zdjęcie, jakie wykonuje fotograf, opiera się przede wszystkim na koncepcji czy konkretnej idei, jaką ma osoba fotografująca. Zdjęcie jest więc tutaj specyficznym przekazem fotografującego. Komunikat ten może składać się z kilku abstrakcyjnych obrazów. Te obrazy są interpretowane indywidualnie przez osoby, które je oglądają czyli odbiorców. Obrazy zazwyczaj są interpretowane przez odbiorców na wiele sposobów.
Końcowy efekt
Wykonanie samej fotografii to zazwyczaj nie jest koniec pracy fotografa. Ostateczne korekty wykonuje się bowiem za pomocą specjalistycznych programów graficznych, które pozwalają na naniesienie ostatecznych korekt na zdjęciu koncepcyjnym. Jest to działanie konieczne, ponieważ fotografia koncepcyjna nierozerwalnie jest powiązana z grafiką i stąd pojawiają się modyfikacje graficzne. Modyfikacje graficzne są wykonywane w celu uzyskania odpowiedniego efektu końcowego. Zmiana barwy tła, zastosowanie specjalnych efektów pomaga zdecydowanie w uzyskaniu jak największej abstrakcyjności fotografii i podkreśleniu jej idei lub koncepcji.
Stworzenie surrealistycznego obrazu przy pomocy elementów graficznych jest o wiele łatwiejsze, ale i zarazem pełniejsze w przekazywaniu swojego zamysłu odbiorcom, tak bynajmniej uważają twórcy. Wielu jednak fotografów nie sięga po narzędzia graficzne i stara się uzyskać element surrealistyczny lub abstrakcyjny przy pomocy dostępnych naturalnych obrazów i samego obiektywu.