Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką?

cameraBardzo wiele osób kupując lustrzankę za dwa, trzy tysiące złotych robi to z przekonaniem, że otrzymywane w ten sposób zdjęcia będą znacznie lepsze niż te, które robili przy pomocy zwykłej „małpki”. Wbrew pozorom nie ma to jednak żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości, gdyż to nie aparat, a człowiek za nim, robi zdjęcia. Jak robić zdjęcia lustrzanką, aby były one coraz lepsze i wykorzystywały większa liczbę możliwości, które daje nam posiadanie tego typu aparatu?

Przede wszystkim światło!

Już na samym początku trzeba podkreślić, że dobre zdjęcia lustrzanką wymagają dobrego światła – wbrew pozorom to właśnie światło odpowiada za jakość zdjęcia , a jest to element tak często pomijany przez wielu początkujących fotografów. Co prawda sama kompozycja zdjęcia i trzymanie się chociażby zasady złotego podziału są ważne i zalecane, to jednak właśnie grą światła i cienia można osiągnąć najwięcej!

Poznaj możliwości swojego aparatu

camera-857966_1280Podstawą wykonywania dobrych zdjęć lustrzanką jest również poznanie możliwości samego aparatu – nie bójmy się sprawdzać nowych ustawień i zmieniać ich w każdej chwili. Wykonywanie zdjęć w trybie automatycznym, jaki posiada dzisiaj niemal każda lustrzanka na rynku, nie jest najlepszym pomysłem, gdyż technologia aparatu nigdy nie zastąpi doświadczenia fotografa wypracowywanego z każdą kolejną, zrobioną fotografią.

Nauka!

Robiąc zdjęcia trzeba nastawić się na to, że nie osiągniemy rewelacyjnych rezultatów od samego początku – robienie dobrych zdjęć wymaga nie tylko odpowiedniej techniki, którą cały czas się udoskonala w związku z rozbudowującym się wachlarzem umiejętności i doświadczenia, ale również odpowiedniego „zmysłu fotografa” – gdzie stanąć, aby otrzymać dobry kadr, jak wycelować obiektyw, jakiego obiektywu użyć? To wszystko zależy od konkretnej sytuacji i umiejętności szybkiego reagowania na zmieniające się warunki (nie tylko atmosferyczne).

Podsumowanie

photographer-791269_1280Wykonanie dobrych zdjęć lustrzanką zależy od bardzo wielu czynników. Wraz z upływem czasu i kolejnymi fotografiami z pewnością będą rosły nasze umiejętności, a otrzymywane zdjęcia będą coraz lepsze i ciekawsze. Ostatnia rada? Łamać zasady fotografii! Czasami zdjęcia wykonane niezgodnie ze sztuką i schematami są znacznie lepsze niż te wykonane zgodnie z techniką fotografowania!