Na czym polega badanie weterynaryjne USG?

Jednym z najczęściej wykonywanych badań medycznych jest badanie USG. Dzieje się tak zarówno w medycynie ludzkiej, jak i weterynarii. Wynika to przede wszystkim z tego, iż badanie to pozwala szybko diagnozować pewne schorzenia. Badanie usg weterynaryjne umożliwia lekarzom dokładne obejrzenie narządów wewnętrznych, a także poznanie ich struktur i właściwości. Badanie to wykonywane jest w większości gabinetów, które wyposażone są w specjalistyczny sprzęt.

Jak wygląda badanie usg weterynaryjne?

Badanie usg weterynaryjne wykonywane może być u psów, kotów, a także innych zwierząt. W celu przeprowadzenia badania należy udać się ze zwierzakiem do stosownego gabinetu weterynaryjnego. Następnie lekarz zaleci ułożenie zwierzaka w wygodnej dla niego pozycji po czym, rozpocznie badanie. Cała czynność polega na przesuwaniu po ciele zwierzęcia specjalistycznej sondy Usg, za której pomocą można obserwować wybrane narządy pacjenta na ekranie. Po dokładnej analizie i obserwacji lekarz może zapisać obrazy, a następnie postawić właściwą diagnozę.

Czy usg weterynaryjne to badanie bolesne?

Badanie USG jest nieinwazyjne, bezbolesne, a także w miarę znośne w kontekście komfortu. Podczas badania weterynarz nie wykonuje żadnych nakłuć, ani gwałtownych ruchów, dlatego zwierzak nie jest narażony na ból. Badanie jest dość komfortowe i nie wywołuje zwierzęciu żadnej krzywdy. Jednocześnie usg weterynaryjne pozwala dokładnie rozpoznać schorzenia i nieprawidłowości, które dotknęły zwierzę. Dodatkowo badanie to trwa dość krótko co, ma wielkie znaczenie dla przestraszonego zwierzaka i jego zmartwionego właściciela.