Jaki obiektyw kupić? Kilka porad przy zakupie

Fotografia przy użyciu lustrzanki rządzi się swoimi prawami. Często dobranie najlepszego obiektywu do korpusu aparatu nie jest proste. Aby dokonać wyboru, konieczne jest zastanowienie się, jakim budżetem dysponujemy, a także jakie obiekty będziemy fotografować.

 

Jakiego rodzaju najlepszy obiektyw?

Wśród obiektywów wyróżnić można „szkła” stało ogniskowe i zmiennoogniskowe. Najbardziej zauważalną różnicą pomiędzy nimi jest fakt, że zmiennoogniskowe obiektywy mają możliwość przybliżania. Odbywa się to właśnie poprzez zmianę ogniskowej, czyli odległości między środkiem soczewki, a punktem skupienia światła.

Rodzaj obiektywu wybieraj ze względu na typ elementów, jakie będziesz fotografować. Stałoogniskowe obiektywy polecane są osobom, które są już zaznajomione z fotografią, ponieważ wymagają one znacznie lepszego rozeznania w kadrowaniu i parametrach aparatu. Przy użyciu „stałki” bardzo dobrze wychodzą fotografie portretowe, obiektowe, czy zdjęcia miejskie. Najpopularniejszym, a zarazem najlepszym obiektywem stałoogniskowym jest ten posiadający ogniskową  na poziomie 50 mm.

 

Zmiennoogniskowe obiektywy polecane są początkującym. Nie zmuszają do stosowania wielu, zaawansowanych ustawień, a także pozwalają na korzystanie z przybliżenia. Obiektywy te możemy podzielić również ze względu na wielkość zoomu – standardowe, uniwersalne, tele, szerokokątne. Wybierając taki obiektyw, pamiętaj, że im wyższy zoom, tym słabsza jasność, dlatego trzeba być rozważnym.

Źródło: https://najlepszyranking.pl/ranking-aparaty-cyfrowe

 

Czym jest jasność obiektywu?

 Jasność określa ilość światła, jaka dostaje się na soczewkę zainstalowaną w obiektywie. Parametr ten opisany jest bezpośrednio na obiektywie, jednak wysoka liczba wcale nie oznacza, że światła jest więcej. Wręcz przeciwnie – im niższy wskaźnik, tym więcej światła dostaje obiektyw. W stałoogniskowych obiektywach o dobrym świetle możemy mówić, jeśli parametr mieści się pomiędzy 1,4 a 2,8. Zmiennoogniskowy obiektyw ma dobre światło, jeśli na korpusie widnieje parametr 2,8.

Jaki obiektyw do 500zł?

Pamiętaj, że wszystko zależy od charakterystyki fotografii, jaką będziesz uprawiać. Lustrzanka od aparatu cyfrowego różni się tym, że nie jest uniwersalna. Dlatego Twoim zadaniem jest przede wszystkim określenie wymagań i dobranie do tego odpowiednich parametrów.

Dodatkowe informacje oraz porównanie obiektywów i aparatów znajdziesz na stronie na przykład na stronie rankingaparatow.pl w dziale obiektywy.