Zdjęcie to nie wszystko! Wybieramy ramkę na zdjęcia

Piękne, rodzinne zdjęcia z ważnych wydarzeń powinniśmy nie tylko trzymać w albumach lub na dyskach komputerów, ale również ładnie je wyeksponować, aby przypominały nam o tych wspaniałych i niezapomnianych chwilach. Jednak należy pamiętać, że piękne zdjęcie to nie wszystko – należy je jeszcze odpowiednio ozdobić.

W jaki sposób dobrać rozmiar ramki do zdjęcia?

Dobór odpowiedniej wielkości ramki względem samego zdjęcia jest szalenie istotny. Projektanci i architekci wnętrz radzą, aby zdjęcia, które chcemy umieścić na ścianach były tego samego rozmiaru. Wprowadza to większą spójność do całej aranżacji oraz daje lepsze efekty wizualne. Ponadto jeśli chodzi o dopasowanie zdjęcia do ramki, to może się również posłużyć passe-partout. Jest to swego rodzaju margines występujący najczęściej w stonowanych kolorach, który pozwala na oddzielenie zdjęcia od ramki. Wprowadza większą spójność do całej kompozycji, zapewnia lepszą estetykę oraz ciekawą, nieszablonową prezencję.

Jaki kolor ramki wybrać?

Ramki na zdjęcia w odcieniach neutralnych cieszą się ogromną popularnością, jednak nie musi to być reguła w naszym domu. Kolor ramki do zdjęć powinien być dobierany względem kolorystyki danej fotografii, która ma się w niej znajdować. Ponadto przy doborze odcieni ramek powinniśmy kierować się również stylistyką pomieszczenia, w którym ramki mają zawisnąć. Eleganckie i wysublimowane wnętrza nie pozwalają na zbytnie szaleństwo jeśli chodzi o kolor ramek, natomiast w przypadku pomieszczeń nowoczesnych możliwości jest już znacznie więcej. Ramki w różne wzory, kropki czy zwierzaki idealnie sprawdzą się pokojach dziecięcych i młodzieżowych – w takich ramkach najlepiej umieszczać fotografie z zabaw, imprez okolicznościowych czy wakacji. Z kolei ramki bardziej stonowane świetnie sprawdzą się przy zdjęciach monochromatycznych oraz pochodzące z różnego rodzaju ważnych uroczystości, jak ślub, komunia czy chrzciny.

Jaki materiał ramki wybrać?

Podobnie jak w przypadku koloru ramki tak i tu wszystko zależy od tego, jaką fotografią dysponujemy. Ciężko wyobrazić sobie elegancką, portretową fotografię włożoną do ramki w kropeczki lub biedroneczki. Wszystko zależy nie tylko od charakteru, ale również od nastroju danego zdjęcia. w kwestii materiałów mamy bardzo szeroki wybór: od drewnianych, poprzez metalowe i aluminiowe, a na tych z tworzywa sztucznego skończywszy. Nie ma tutaj jednej, konkretnej reguły i wszystko zależy od fantazji i upodobań właścicieli mieszkania. Należy jedynie wziąć pod uwagę fakt, iż eleganckich, portretowych fotografii nie powinno się umieszczać w plastikowych ramkach, ponieważ wygląda to bardzo nieestetycznie i tandetnie. Jeśli chodzi o zdjęcia codzienne nie powinniśmy ich umieszczać w metalowych ramkach, ponieważ nabiorą one zbytecznej surowości. Trzeba jeszcze pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu całej galerii na ścianie, aby kompozycja prezentowała się ładnie i estetycznie oraz aby była przyjemna dla oka. Ponadto powinna również przyciągać uwagę już od samego wejścia i przywoływać uśmiech na twarzy domowników.

Źródło porady: Fotosklep55.pl