Jak robić zdjęcia nocą?

noc w mieście

Każdy miłośnik fotografii, niezależnie od tego, czy jedynie podziwia prace innych, czy też sam wykonuje zdjęcia, wie doskonale, że fotografie zrobione nocą są szczególnie klimatyczne i interesujące. Co więcej fotografia nocą pozwala na uzyskiwanie wielu bardzo ciekawych efektów, które trudno utrwalić na zdjęciu w dzień. Niemniej jednak fotografia nocna wymaga odrobiny wiedzy, umiejętności oraz odpowiedniego sprzętu. W przeciwnym razie zdjęcia mogą wyjść nieostre lub prześwietlone. Podpowiadamy więc, w jaki sposób robić zdjęcia nocą. To krótki poradnik, w którym znaleźć można podstawowe rady.

Odpowiednie oświetlenie – klucz do sukcesu

O ile w przypadku zdjęć wykonywanych w dzień często udaje nam się stworzyć doskonały kadr korzystając wyłącznie z automatycznych ustawień sprzętu, o tyle nocą musimy zadbać o to sami. Mamy dwie podstawowe możliwości. Pierwsza z nich to długi czas naświetlania. O ile „normalne” użycie lampy to zaledwie kilka sekund, o tyle w przypadku długiego naświetlania może ono trwać kilka minut. Wykorzystanie tego sposobu doskonale sprawdza się np, w fotografowaniu ruchu miejskiego. Podczas naświetlania matryca aparatu rejestruje wszystkie drgania oraz wszystkie zmiany. W wyniku tego np. przejeżdżające samochody będą wyglądały jak smugi światła co jest niezwykle malownicze. Trzeba jednak przyznać, że sposób ten nie sprawdzi się w fotografowaniu osób. Zdjęcia zazwyczaj wychodzą bowiem rozmazane i niewyraźne.
Drugi sposób, który warto znać to podniesienie czułości ISO. Wykorzystanie tej metody pozwala na krótki czas naświetlania a obraz nie zostaje poruszony na zdjęciu. Niestety, w tym wypadku może zmniejszyć się nasycenie kolorów. Dlatego też pierwsza metoda ma znacznie więcej zwolenników.

Gadżety, które mogą pomóc

Jeśli chcemy wykonywać perfekcyjne i interesujące zdjęcia nocą warto wyposażyć się odpowiedni sprzęt. W naszym ekwipunku powinna więc znaleźć się mocna lampa błyskowa, solidny i stabilny statyw, oraz wyzwalacz, który pozwoli nam wykonywać zdjęcia bez obaw, że poruszymy aparat w trakcie naciskania migawki. Tak przygotowani możemy ruszać w miasto. Warto pamiętać, że zdjęcia nocne nie zawsze się udają i mimo to eksperymentować i na własną rękę poszukiwać najlepszych ustawień.